Biografia

Julia Amirova – pianiska, kompozytor, aranżer ukraińskiego pochodzenia, obecnie zamieszkuje w Krakowie. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła od klasycznej muzyki, w 2011 roku ukończyła z wyróżnieniem Kijowski Instytut Muzyki im. Gliera w klasie prof. TenianyPivovarovoj (kierunek – wykonawca solo, koncertmistrz, artystazespołu). W 2012 ukończyła z wyróżnieniem Narodowy Uniwersytet  Teatru, Kino i Telewizji im. Karpenka-Karego (kierunek – realizacja dźwięku). W trakcie nauki zwyciężyła w wielu kijowskich i narodowych festiwalach i konkursach muzyki klasycznej (m.in. Międzynarodowy Festiwal “Sztuka XXI wieku” 2002 r. Worzel, Ukraina – III miejsce, II Muzyczny Festiwal “Zoloti Zerniata Ukrainy” 2004 r. Kijów, Ukraina – II miejsce, Regionalny Konkurs Młodych Pianistów  im. O. Werykiwskoi w Kijowie 2004, 2005, 2006 r. – laureatka, Miejska Olimpiada z Historii Muzyki 2004 r. Kijów, Ukraina – I miejsce, Konkurs duetów fortepianowych “Tradycja i Suczasnist” 2006 r. Kijów, Ukraina – I miejsce, Konkurs etiud w Kijowskim Instytucie Muzyki im. R. Gliera 2008 r. – I miejsce, 2009 r. – III miejsce, 2010 r. – II miejsce). Jest stypendystką Prezydenta Miasta Kijowa za wyroznienie w nauce i znaczące osobiste osiągnięcia twórcze (2006 r.), nagrodzona dyplomem za kreatywny wkład w działania Kijowskiego Instytutu Muzyki im. R. M. Gliera (2011 r.)). Szczególnie bliskie są jej utwory w stylach Późny Romantyzm, Impresjonizm, muzyka współczesna. Jeszcze w trakcie nauki w szkole muzycznej zainteresowała się muzyką jazzową oraz rockową, zaś szczególnie zainspirowała ją płyta słynnego pianisty jazzowego Keitha Jarretta “Koln Concert”.

W 2011 wraz z koleżankami utworzyła etno-jazzowy zespół “Strikha-project”, repertuar którego składał się z tradycyjnych pieśni ukraińskich w połączeniu z jazzem, bluesem i rytmami elektronicznymi.

W 2014 roku przeprowadziła się do Krakowa i rozpoczęła naukę w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (uczyła się u Piotra Kalickiego i Dominika Wani). Brała udział a także była wówczas jednym z nielicznych asystentów podczas Międzynarodowej Letniej Akademii Jazzu 2015 w Krakowie. Przyczyniła się do powstania zespołu KlezzJezz, w którym następnie robiła aranżacje, pisała swoje kompozycje i grała na fortepianie. Podstawowym kierunkiem twórczości było wykonanie klezmerskich pieśni w jazzowych opracowaniach a także swoich kompozycji.

W 2016 roku utworzyła zespół Good Flow Trio; zespół wykonuje standard jazzowe i popularne kompozycje w autorstich opracowaniach w stylach swing, soul, bosa-nova.

W 2018 roku z koleżankami utworzyła kobiecy jazzowy kwartet „Fuzzy Birds”. Zespół wykonuje własne kompozycje w stylach jazz, fusion, jazz-rock, jazz-folk.

W 2020 roku ukończyła Akademii Muzycznej w Krakowie na kierunku “fortepian w zakresie muzyki jazzowej” w klasie Joachima Mencla. Tam zapoznała się z kontrabasistą Mikołajem Sikorą i perkusistą Patrykiem Gajdą i utworzyła swój własny zespół jazzowy – Amirova Trio. Głównym kierunkiem twórczości zespołu pozostaje jazz z różnymi modyfikacjami: modal jazz, contemporary jazz, groove, przy czym duży wpływ na autorskie kompozycje ma słowiański folklor.